• 25 września 2023

Ostropest plamisty został doceniony przez przemysł farmaceutyczny głównie ze wzglądu na obecność sylimaryny, która wykazuje działanie przeciwutleniające, antyzapalne i żółciotwórcze, dzięki czemu oczyszcza organizm z toksyn metabolicznych. Olej z ostropestu jest niezwykle skuteczny w leczeniu schorzeń wątroby. Poza tym regeneruje on i oczyszcza organizm z toksyn, pestycydów, metali ciężkich, leków, alkoholu i substancji promieniotwórczych, wykazuje również pozytywne działanie przy zatruciach muchomorem sromotnikowym. Działa przeciwzapalnie, pomaga w profilaktyce chorób układu krążenia i pokarmowego. Ma właściwości odchudzające, ponieważ jednym z wielu skutków nieprawidłowej pracy wątroby jest odkładanie tłuszczu w organizmie.olej z ostropestu

Olej z ostropestu doceniają również kosmetolodzy, dzięki jego pozytywnemu wpływowi na wygląd włosów, skóry i paznokci. Zbyt mała ilość kwasu linolowego w organizmie powoduje, że włosy stają się łamliwe, szorstkie, matowe i przesuszone. Sięgając po olej ostropestowy można skutecznie zadbać o kondycję włosów. Spożywanie oleju i stosowanie go w formie maski lub wcierki sprawi, że włosy będą odpowiednio nawilżone, gładkie i błyszczące.

Aby suplementacja oleju z ostropestu była prawidłowa, zaleca się spożywać na zimno, niecałą łyżeczkę na pół godziny przed posiłkiem, 2-3 razy dziennie. Ponieważ olej ten tłoczony jest na zimno, nie nadaje się do obróbki termicznej potraw, ponieważ traci on wtedy swoje prozdrowotne właściwości. Jest za to idealnym dodatkiem do sałatek warzywnych, surówek, past kanapkowych, jogurtów lub białego sera. Prawidłowo przechowuje się go w lodówce.

Olej ostropestowy z pewnością jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które  nie stronią od tłustych posiłków i alkoholu lub przyjmują silne leki. Powinni sięgać po niego skarżący się na dolegliwości ze strony układu trawiennego i cierpiący z powodu schorzeń wątroby. Źle traktowana wątroba to osłabienie apetytu, brak energii, obniżone libido i stan podgorączkowy. Jest skutecznym „wymiataczem” toksyn, niezwykle przydatny nie tylko w specjalnej diecie oczyszczającej, ale i codziennej profilaktyce zdrowotnej.

 

Top